Micael Dahlén väcker starka känslor. Googla hans namn och han kallas allt från svårt störd till genialisk. Foto: Stefan Bohlin

Sökandet efter nästa kick

Av Karin Wandrell 21 april 2011

Är gräset alltid grönare på andra sidan staketet? Ja, i alla fall enligt Micael Dahlén som i sin bok ”Nextopia” menar att vi har fått ett förväntningssamhälle där det förflutna och nuet betyder mindre än förväntningarna på framtida möjligheter.

Själv blev Micael Dahlén som 34-åring Sveriges yngste professor i ekonomi vid Handelshögskolan. Idén till »Nextopia« föddes när han arbetade med ett projekt om hur kreativitet påverkar samhället, företagen och individerna. Micael menar att det finns ett tydligt belöningssystem i samhället när det gäller innovationer och att utan det skulle inget hända.

– »Nextopia« handlar om hur samhället fokuserar på förväntningar. Hur vi alltid är övertygade om att nästa grej är det mest fantastiska som kan hända och svaret på våra böner och drömmar.

Millennieskiftet blev en vändpunkt då vi trädde in i »som helst-världen« där vem som helst, var som helst, kan göra vad som helst och få tag på vad som helst när som helst. Det går inte längre att tala om generationer. Istället delar han in oss i två olika sorters varelser. De som växte upp under 1900-talet i en tid då man fick nöja sig och inte kunde få allt och de fantastiska varelser, födda 1990 och framåt, som inte är så noga med vad de väljer eftersom det alltid går att välja om i morgon.

– I det nya samhället är allt tillgängligt. Det är enormt stressande för den första gruppen eftersom de är uppväxta i tron att bara ett val kan vara rätt och tänk om det då blir fel? Boken är en reflektion över denna krock. Vi bor på en annan planet än den vi växte upp på, men lever fortfarande kvar i gamla värderingar och normer.

Vill vara med och utveckla

Dagens unga framställs gärna som lata och bortskämda men Micael menar att de beter sig så för att de kan.

– Struntar vi bara i dem går det åt helvete och de är inte så egotrippade som de framställs. En studie från Preeva visar till exempel att de flitigaste användarna av sociala medier är 30 procent mer benägna att engagera sig i samhällsfrågor. De tror på sig själva vilket gör det mödan värt att engagera sig för att även andra ska få det bättre.

Han menar att företagen inte kommer att leva lika länge i framtiden eftersom det inte finns något värde i det. Dagens unga ratar de stora jättarna för att istället söka sig till nystartade företag där de kan få vara med och skapa framtiden.

– De behöver inte längre lära av företaget. Istället behövs det människor som kan utmana och utveckla för att komma vidare.

Byt jobb ofta

I framtiden kommer vi att få se fler mindre företag som utvecklar affärsidéer som sedan säljs vidare.

– Det behövs inte ett lika strukturerat ledarskap som tidigare utan det handlar mer om att komplettera varandra. Ju mer olika vi är desto större nytta för företaget, säger Micael.

Micael jobbar mycket med att försöka sudda ut linjen mellan skola/karriär. Att ha tagit sin examen innebär inte att vara »färdig«.

– Jag vill få eleverna att utveckla sig själva och våga göra egna saker. Själv tycker jag att jag gör störst nytta när studenter som gått ut för tio år sedan hör av sig för att diskutera nästa steg.

Vad som kommer att hända härnäst är omöjligt att förutspå menar Micael.

– Allt går så snabbt. Man kan välja att förfasa sig eller förundras. För unga i dag är allt möjligt.  

»Hypen kring iPhone, dejting­sajter och människors beteende är några av inspirationskällorna bakom ›Nextopia‹.«

Michael Dahlén

Micaels tips

  • Välj och välj om.
  • Byt jobb ofta.
  • Olikheter kompletterar.
  • Utveckla dig själv.
  • Våga göra nya saker.